Призначення та види штукатурок за категоріями приміщень. Роль штукатурних шарів: наббризку, ґрунту, накривки

Урок № 13 Призначення та види штукатурок за категоріями приміщень. Роль штукатурних шарів: наббризку, ґрунту, накривки

 

Залежно від товщини штукатурного шару, способу його нанесення та якості опорядження звичайну штукатурку поділяють на просту, поліпшену та високоякісну.
Товщина штукатурного шару досягає 2 см і більше, тому на-носити розчин на поверхню слід за декілька прийомів через певний проміжок часу, оскільки при одноразовому нанесенні розчин буде стікати і погано зчеплюватися з поверхнею, а після висихання потріскається і почне відпадати.
Штукатурка складається здебільшого з трьох шарів: оббризку, грунту і накривки. Оббризк і грунт називають підготовчими шарами, а накривку — опоряджувальним.
Оббризк — це перший шар штукатурки, товщина якого на кам’яних поверхнях становить 3—5 мм, а на дерев’яних — 5—9 мм. Цей шар накидають рідким розчином, рухомість якого 10—12 см за стандартним конусом.
Грунт виконують густим і пісним розчином (рухомість 7—9 см). Товщина його на кам’яних поверхнях дорівнює 4—5 мм, на дерев’яних — 5—7 мм.
Накривку роблять рідким розчином (рухомість 10—12 см) з більшим вмістом в’яжучого матеріалу і дрібнозернистим заповнювачем. Товщина накривного шару — не більше 2 мм.
Просту штукатурку (“під сокіл”) застосовують для штукатурення поверхонь в підвалах, складах, тимчасових будівлях, а також у підсобних приміщеннях громадських та виробничих будівель. Проста штукатурка завтовшки не більше 12 мм складається з двох шарів. Після нанесення розчину на поверхню його розрівнюють соколом і затирають теркою.
Поліпшену штукатурку (“під правило”) застосовують у житлових і громадських будівлях (дошкільні заклади, лікарні, школи тощо). Така штукатурка складається з трьох шарів загальною товщиною не більше 15 мм. Затерту теркою штукатурку перевіряють контрольним правилом завдовжки 2 м.
Високоякісну (“маячну”) штукатурку застосовують у будівлях І класу: театрах, клубах, музеях тощо. Вона складається з трьох шарів і має бути завтовшки не більше 20 мм. виконують її по маяках, тобто попередньо закріплених на поверхні тонких рейках або зроблених з розчину смугах, товщина яких відповідає товщини майбутнього підготовчого шару штукатурки. Розрівнюють нанесені між маяками шари штукатурки правилом, якщо маяки були з розчину, або малкою при застосуванні інвентарних маяків.